Fixovat nebo nefixovat ceny plynu v roce 2023

Fixovat nebo nefixovat ceny plynu v roce 2023

by chvostik 10 Březen 2023 0 comments
vývoj ceny plynu

V současné době hodně domácností řeší, zda si zafixovat ceny plynu nebo nechat raději cenu bez fixace. Jaká jsou doporučení?

1) Vezměme to nejdřív čistě cenově. Na grafu ceny plynu z let 2019-2023 (zdroj spotmarketindex.cz) přiloženého k tomuto článku je vidět, že za poslední měsíce cena plynu na burze oproti roku 2022 výrazně klesla. Proč tak zásadně neklesla i cena pro domácnosti? Protože dodavatelé minulý rok v obavách z budoucího vývoje nakupovali za vysoké ceny a takto draze nakoupené zásoby nyní rozprodávají. Zásoby se nakupují včas, aby nedošlo k tomu, co prožili klienti Bohemia Energy na konci roku 2021.
Aktuální cena plynu na burze (kolem 45EUR/MWh) je pořád na trojnásobku toho, kde byla průměrná cena v roce 2019. V té době byla běžná ceníková cena plynu pro domácnosti kolem 800kč/MWh. Ceny nad 2400 kč/MWh (trojnásobek cen pro domácnosti z let 2019-2021) mi proto přijdou zbytečně vysoké. Z pohledu finančního by dávalo smysl počkat, až dostanete nabídku na ceny plynu na tento rok kolem 2400kč/MWh a takovou cenu bych bral jako férovou pro rok 2023 a nechal si jí zafixovanou do konce zimní sezony 2023/24.
Pro srovnání - zastropovaná cena plynu pro rok 2023 je 3 025kč/MWh.

Fixaci na rok 2024 a dále bych zatím neřešil, protože na burzách je vidět, že ceny plynu v USA spadly na předkrizové úrovně a drží se dokonce na podprůměrných hodnotách. Současný globalizovaný svět je tak propojený, že je jen otázkou času, kdy zvládnou dodavatelé dostat levný plyn z USA do Evropy, nahradí tak výpadek dodávek plynu z Ruska a eliminují výrazný cenový rozdíl mezi USA a Evropou. Proto se dá očekávat, že i v Evropě budou ceny nadále klesat.
Výrazný pokles evropských burzovních cen plynu ale může nastat až v okamžiku, kdy se zaplní evropské zásobníky plynu. Podle dat to vypadá, že zásobníky v Evropě jsou plné z 60%, minulý rok touto dobou to bylo pouze 25%. Letní nákupní panika vyplývající z prázdných zásobníků tak letos v létě snad nehrozí, ale obavy z následující zimy nedovolí obchodníkům čekat na ještě nižší ceny a budou průběžně nakupovat za aktuální burzovní ceny.
Jen informace pro zajímavost: k dnešnímu dni máme v ČR zásobníky plynu naplněné z 54% (zasobyplynu.cz).

2) Další je psychologický pohled. Doporučení pro zákazníka, zda si má ceny plynu fixovat nebo raději nefixovat, závisí na jeho osobních preferencích a toleranci k riziku. Pokud zákazník preferuje stabilní a předvídatelné ceny a obává se budoucího vývoje, pak by měl zvážit fixaci cen. Tímto způsobem si může zajistit, že bude platit stejnou cenu po celou dobu fixace, což může být pro takové zákazníky výhodné a uklidňující. Nicméně je potřeba si uvědomit, že pokud dojde k výraznému poklesu cen plynu na trhu, budou stále platit vyšší fixovanou cenu. Fixace zajišťuje stabilnější ceny pro spotřebitele, ale zároveň omezuje možnosti.

Pokud zákazník preferuje větší flexibilitu (např. měnit dodavatele nebo reagovat na nové ceníky) a možnost porovnání nabídek od různých dodavatelů plynu, pak by měl zvážit nefixování cen. Tímto způsobem si může být jistý, že bude platit tržní cenu plynu a může vybírat mezi různými nabídkami od různých dodavatelů. Tento zákazník si ale musí uvědomit, že ceny plynu jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou cenové fluktuace na trhu, měnové kurzy, globální poptávka a mnoho dalších faktorů, které jsou nepředvídatelné. Proto není možné s jistotou říct, zda je fixace nebo nefixace cen pro každého zákazníka dobrou volbou - to ukáže čas.